Leasing samochodowy to nic innego jak wydzierżawienie auta. Firmy zajmujące się leasingowaniem wydzierżawiają swoje auta przedsiębiorcy, najczęściej na 50 miesięcy co wiąże się z opłatą zwaną ratą leasingową.

Okres leasingu oraz wysokość rat reguluje umowa zawarta pomiędzy firmą i przedsiębiorcą.

Jeżeli spojrzymy na kwestie prawne samochód w trakcie dzierżawy wciąż należy do firmy leasingowej a druga strona jest jedynie użytkownikiem samochodu na czas trwania umowy. Leasing na samochód szczyci się coraz większą popularnością. Jest tak za sprawą możliwości odliczenia podatku Vat przez mangerów firm biorących samochód w leasing.

Korzystają oni dwukrotnie. Po pierwsze księgując vat z raty leasingowej, po drugie odliczenie możliwe jest również przy zakupie pojazdu po skończeniu leasingu. Wzięcie samochodu w leasing składa się również z innymi niż rata leasingowe kosztami. Leasing na samochód to też koszt cesji umowy leasingowej na inny podmiot gospodarczy. Żeby uniknąć przykrych niespodzianek trzeba koniecznie przed decyzją o podpisaniu umowy dokładnie zapoznać się z tabelą wszystkich opłat, które mogą nas potem zaskoczyć. Leasing na samochód generuje niejednokrotnie korzystniejsze warunki aniżeli bankowy kredyt na samochód, jeżeli chodzi o firmy. Decyzja o leasingu jest korzystne nie tylko dla firmy wynajmującej samochód, ale też dla wynajmującego.

Istnieją 2 formy leasingu dla klientów prowadzących działalność gospodarczą. Leasing operacyjny oferujący auta na zasadzie wynajmu oraz leasing finansowy podobny do kredytu bankowego..