Zarówno wręczanie, jak i otrzymywanie prezentów jest bez wątpienia niezwykle miłe, czasem jednak mogą przy tym pojawić się jakieś niezręczności czy małe gafy.

Często przykładowo nie wie się, jakiej wartości powinien być podarunek, chociaż oczywiście wersja poprawna politycznie jest taka, że istotna jest nie jego wartość, ale sama pamięć i gest.

Bywa z tym jednak rozmaicie, a kłopotów może nastręczyć zwłaszcza kwestia upominków luksusowych – wyszukanych, mniej standardowych i oczywiście drogich. Czy warto je wręczać? Luksusowe upominki powinny dawać sobie osoby, które na to stać oraz mające podobny status majątkowy. Oczywiście nieraz osoba, która nie dysponuje wielkim budżetem, pragnie się wykazać i wydaje wiele na kosztowny upominek, co jednak może być nie zawsze dobrze odbierane. Podobnie nie powinno się dawać luksusowych prezentów osobom, które mają nieadekwatną do tego stopę życiową i mogą poczuć się zażenowane takim podarkiem.

Warto również zastanowić się nad stroną praktyczną – osoba, która dotąd nie używała i sama nie kupuje drogich perfum, a znienacka zostanie takimi obdarowana, może uważać je za marnowanie pieniędzy bądź też będzie jej żal ich używać do tego stopnia, że wcale się na to nie zdecyduje.

Lepiej więc wybierać w takich przypadkach prezenty skromniejsze, lecz za to bardziej przemyślane, lepiej dopasowane do gustu osoby obdarowywanej czy też po prostu podarować coś innego niż gotowy prezent – upominek wykonany przez siebie własnoręcznie bądź coś innego, na przykład spędzić razem czas. O tym nie wolno zapomnieć. Nawet kiedy wręcza się komuś najwspanialszy, najbardziej luksusowy prezent i osoba obdarowana jest nim zachwycona, nie oznacza to, że można obnosić się ze swoim darem oraz chwalić się nim wszem i wobec, przed kimkolwiek, a szczególnie przed obdarowanym. Jest to działanie ogromnie nietaktowne i łatwo robiąc to zasłużyć sobie na niechęć innych. Jeśli więc myśli się, że wręczenie takiego upominku to zbyt duże dokonanie, aby można było zachować jego koszt w tajemnicy, lepiej będzie z niego zrezygnować i wybrać coś skromniejszego..


<< Poprzedni
Następny >>